Osoba, która chce wykonywać zawód prokuratora musi w pierwszej kolejności ukończyć studia na kierunku prawo, które trwają 5 lat. Kolejnym etapem jest egzamin na aplikację prokuratorską. Trwa on 3 lata (36 miesięcy). W tym czasie kandydaci na prokuratorów zdobywają wiedzę teoretyczną i praktyczną w sądzie.
Aplikacja kończy się egzaminem zawodowym prokuratorskim. Składa się on z dwóch części – pisemnej oraz ustnej. Osobom, które zaliczyły egzamin Minister Sprawiedliwości przedstawia oferty pracy (stanowisko asesorskie). To już ostatni etap prowadzący do zawodu prokuratora.
Prokurator jest odpowiedzialny za tworzenie aktów oskarżenia oraz ściganie przestępstw (formułowanie oskarżenia i występowanie z nimi przed sądem). Sprawuje on także nadzór nad postanowieniami np. o tymczasowym aresztowaniu.
Funkcjonowanie prokuratury w Polsce reguluje ustawa z dnia 20 czerwca 1985 roku (ustawa o prokuraturze). Naczelnym organem prokuratury jest na jej podstawie Prokurator Generalny. Podlegają mu prokuratury powszechne oraz wojskowe.
Prokuratura w Polsce działa podobnie jak sąd. Najważniejsza jest prokuratura generalna, poniżej niej znajduje się prokuratura apelacyjna. Tworzone są dla obszaru co najmniej 2 prokuratur okręgowych. Jeszcze dalej znajdują się właśnie prokuratury okręgowe (obejmujące minimum 2 prokuratury rejonowe). Podstawową jednostką organizacyjną są natomiast prokuratury rejonowe.
Branża prawnicza jest ogromną i ważną częścią światowej gospodarki. Jest to jedna z nielicznych branż, która jest nie tylko odporna na recesję, ale ma również prężny popyt we wszystkich częściach świata.
Prawnicy to profesjonaliści, którzy pomagają osobom lub organizacjom rozwiązywać ich problemy prawne poprzez porady prawne, rzecznictwo i spory sądowe. Są to zazwyczaj specjaliści w określonej dziedzinie prawa, takiej jak prawo karne, prawo korporacyjne czy prawo podatkowe.
Kancelaria prawna to organizacja świadcząca usługi prawne na rzecz klientów w sprawach takich jak transakcje biznesowe, obrona karna i ochrona własności intelektualnej.
Założenie firmy prawniczej może być kosztownym i czasochłonnym procesem. Ale może to być również satysfakcjonujące doświadczenie, ponieważ możesz pracować na własnych warunkach. Przed podjęciem takiej decyzji ważne jest, aby znać koszty założenia własnej firmy prawniczej. Branża prawnicza jest jedną z najbardziej konkurencyjnych branż na świecie. Jest to również jedna z najbardziej lukratywnych branż, w której prawnicy zarabiają więcej niż jakikolwiek inny zawód w Polsce.
Kancelaria to miejsce, w którym uzyskasz porady prawne i wskazówki dotyczące codziennego życia. Ważne jest, aby znaleźć odpowiedni dla siebie, ale ważne jest również, aby wiedzieć, czego nie robić, zatrudniając pierwszego prawnika.
Oto 4 rzeczy, których nigdy nie powinieneś robić, zatrudniając prawnika:
1) Nie zatrudniaj prawnika, który nie specjalizuje się w rodzaju prawa, którego potrzebujesz
2) Nie zatrudniaj prawnika, który nie ma dobrej reputacji lub opinii innych klientów
3) Nie zatrudniaj prawnika bez osobistego spotkania – jest wielu prawników, którzy oferują reprezentację bez spotkania z klientem!
4) Nie zatrudniaj prawnika, który nie poświęca czasu na odpowiedź.