Współcześnie wyróżnia się prawo międzynarodowe prywatne i publiczne.
Prawo międzynarodowe publiczne określa stosunki pomiędzy państwami, a także między państwami i innymi podmiotami (np. organizacjami międzynarodowymi). Obejmuje ono m.i.n prawo konsularne, dyplomatyczne i obywatelskie. Jego celem jest stałe pogłębianie współpracy i rozstrzyganie kwestii spornych. Stanowi ono umowy, uchwały organizacji międzynarodowych itd. W sytuacji jego naruszenia mogą zostać na dany kraj nałożone sankcje ekonomiczne lub polityczne.
Prawo międzynarodowe prywatne natomiast reguluje kwestie pomiędzy krajem i cudzoziemcami, opisuje np. sytuację cudzoziemców w danym państwie (np. procedury rozwodowe). Wywiera ono wpływa na prawo wewnętrzne. Jego źródłem są przede wszystkim umowy międzynarodowe.
Prawo europejskie to prawo stworzone w ramach funkcjonowania Unii Europejskiej. Obowiązuje ono we wszystkich państwach UE. Czasem traktowane jest jako część prawa międzynarodowego.
Prawo wewnętrzne (krajowe)to system prawa wytworzony w danym państwie. Do jego źródeł należy konstytucja, ustawy oraz uchwały. Jest ono bardzo rozbudowane. Składa się na niego wiele kategorii, które regulują poszczególne dziedziny życia. W chwili obecnej ilość gałęzi prawa cały czas rośnie.
Gałęzie prawa dzielone są na gałęzie prawa prywatnego (cywilne, rodzinne, handlowe itd.) oraz publicznego (karne, konstytucyjne, cywilne, administracyjne itd.).
Jezeli zatem marzysz o posiadaniu faktycznego wplywu na prawo Unii Europejskiej i chcialbys zostac inicjatorem zmian w tym kierunku to studia na kierunku European and international business law and EU administration otworza Ci furtke do kariery zawodowej w tej dziedzinie! Przede wszystkim skupisz sie na wiedzy z zakresu gospodarki miedzynarodowej, europejskiego prawa handlowego oraz systemu prawnego i administracyjnego Unii Europejskiej.
Podzialu prawa na galezie mozna takze dokonac w plaszczyznie przedmiotu regulacji danego zespolu norm.